Siła i moc

Abstract BackgroundPrzeczytałam ostatnio przypowieść, którą chciałabym się z Tobą podzielić:

Dawno, dawno temu w górach Tybetu zebrali się mędrcy tego świata znający tajemnicę mocy człowieka. Wiedzieli, że czasami ludzie robią rzeczy straszne i wykorzystują ową potęgę przeciwko sobie. Postanowili, więc ukryć moc człowieka przed nim samym. Długo medytowali, dyskutowali, szukając najlepszego miejsca na świecie. Jeden z mędrców powiedział: „Ukryjmy tę moc w najgłebszej kopalni świata, zasypmy ją kamieniami i ogromnymi głazami – człowiek tam jej nie znajdzie.” Ale inni kręcili głowami mówiąc: „Człowiek to arcyciekawe stworzenie, lubi badać głębokie pieczary – z pewnością ją znajdzie”.

Drugi mędrzec powiedział: „Ukryjmy moc człowieka na dnie najgłębszego oceanu, postawmy na straży żarłoczne ryby i niebezpieczne prądy – nie znajdzie jej”. Ale inni stwierdzili „I tam zagoni człowieka ciekawość i chęć przeżycia przygody – znajdzie ją”.

Następny radził, aby moc człowieka umieścić na szczycie najwyższej góry, zasypać ją śniegiem, zakuć w wiecznym lodzie, na straży postawić wicher i mróz – ale i te przeszkody zdawały się być zbyt małym wyzwaniem dla nieposkromionej żądzy zdobywania, od wieków mieszkającej w ludziach.

I kiedy zdawało się, że nie ma już takiego miejsca, gdzie można by ukryć ludzką moc, najstarszy z mędrców powiedział: „Ukryjcie tę moc w samym człowieku, tam na pewno nie będzie jej szukał. Do głowy mu nie przyjdzie, że wszystko co najwspanialsze ma właśnie w sobie!”. Tak też uczynili.

Ludzie często szukają siły, mocy na zewnątrz, wokół siebie. Zapominając, że wszystko jest w nich. 

 

Źródło przypowieści: Bożena Figarska ” Żyj z pasją. Inspiracja nadzwyczajnego życia”, Ravi